Hipnoza kot okoliščina za psihoterapijo
Ključne besede:
hipnoza, psihoterapija, psihopatologija, psihoanaliza, teorija, na teorijo osredotočena psihoterapija, kibernetika, kibernetika drugega reda, LindnerPovzetek
V članku poročam o svojem kibernetskem raziskovanju teorije, o tem, kako na teorijo osredotočena psihoterapija preobrača prakse vsakdanjega življenja v psihopatologije, ki jih sama predlaga. Namesto tega zagovarjam stališče, da naj bi psihoterapija uporabljala ideje vsakega klienta in ob tem izkoristila hipnozo za ustvarjanje okoliščin za učinkovito psihoterapevtsko prakso. S kibernetskim proučevanjem teorije obravnavam tri probleme: (1) kako na teorijo osredotočena psihoterapija deluje v klinični praksi, (2) kako je možno preseči na teorijo osredotočeno psihoterapijo in (3) kako je možno opredeliti hipnozo kot ustvarjanje okoliščin za učinkovito psihoterapevtsko prakso. Kot primer reševanja teh treh problemov predstavim delo Roberta Lindnerja, ki je povezal hipnozo in psihoterapijo ter nato še obe s kibernetiko. Njegov klinični primer z naslovom Kavč na reaktivni pogon nam ponuja gradivo za proučevanje tega, kako je možno z uporabo klientovih idej preseči na teorijo osredotočeno psihoterapijo.
To je prevod razširjene verzije članka Grahama Barnesa, ki je izšel v reviji Hypnos: Barnes, G. (2002). Hypnosis as a Condition for Psychotherapy. Hypnos, XXIX(4), 149–163. Prevedel je Miran Možina.